destinydeswoods0 destinydeswoods0
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for $1.86 or the 14-ounce box for $2.61?

A. 10-oz. box
B. 14-oz. box

Respuesta :

jamesjessy
jamesjessy jamesjessy
  • 22-02-2022

Answer:

b 14oz .box

Step-by-step explanation:

10 oz cost 1.86

1 oz is .19 cents

14 oz cost 2.61

1 oz is .19 cents

so the for one oz is .19 cents for both of them

so chose 14 oz for 2.61 because it gives you more cereal for the same price per oz

Answer Link

Otras preguntas

Which of these FIRST connected the port of Savannah to domestic markets in the west? A) airports B) railroads C) public roads D) interstate highways
How does an artist create fine lines in an etching
A chord contains at most how many radii? 0 1 2 3
Acupuncture, the ancient Chinese practice of inserting needles at specific points in the body, is used _____.
describe the process of sexual reproduction in flowering plants?
Which caused the decline of Ancient Egypt’s Old Kingdom? conquering invaders pharaohs losing power widespread drought economic hardship
Which property could be used to find the missing number? (–8 + 3.1) • (4.2 + 7) = (4.2 + 7) • (–8 + ) A. associative property B. commutative property C. di
Why did the Soviet Union see the Truman doctrine as a threat to its foreign policy?
Can someone help me with this question please
Why is ethical behavior particularly important in the agriculture industry?