zjackson0107 zjackson0107
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Set B: 25 pens for $19.75; unit rate per pen

Respuesta :

benita44
benita44 benita44
  • 22-02-2022

Answer:

$0.79

Step-by-step explanation:

25 pens=$19.75

1pen= unknown

cross multiply

then divide by 25

Answer Link

Otras preguntas

Jimmy made 16 quarts of lemon juice. How many liters of lemon juice did Jimmy make?
The oxygen at the end of the electron transport system is used to create _______. carbon dioxide water glucose none of the above
To convert 330 seconds to minutes, which ratio could you multiply by? A. 60 minutes over 1 secound B. 60 secounds over 1 minute C. 1 minute over 60 secounds D
PLEASE HELP WILL BECOME FAN AND BRAINLIEST Find the equation of the circle with a diameter that has endpoints located at (2,8) and (2,-4). A: (x-2)^2+(y-2)^2=6
find the vertex of the parabola y=-2x^2-8x-15
The amount by which the total benefits to consumers exceed their total expenditure is called _____, and if the price is b, is depicted by the area _____.
Describe how to determine the rate law for an overall reaction that involves multiple steps
Anna has leaned a ladder against the side of her house. if the ladder forms a 72? angle with the ground and rests against the house at a spot that is 6 meters h
Currently, the nation-state with the largest population is
Two members of the byrds, ____________, met with the beatles in 1965 for sessions involving taking lsd and playing guitars.