babygirl1041 babygirl1041
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

Did I do this right? ​

Did I do this right class=

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 23-02-2022

It appears the points are in the correct locations on the grid. Your graph is almost done. You need to draw a straight line through all of the points to finish off the graph of y = 1.49x

The origin represents the idea that 0 pounds of oranges cost $0

You have the correct unit rate. It indicates the oranges cost $1.49 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation of a line in slope-intercept form with a slope of 7/ 4 and a y-intercept of −3 .
What is a possible effect of a radioactive substance?
What was the purpose of the acropolis? It was a mountain Greeks could climb for exercise. It was the smallest building in each city-state. It was a sacred place
How far east can you travel before you are traveling west?
PLS HELP I'LL MARK BRAINLIEST
What is the surface area of this figure?
What is the value of the discrimination for the quadratic equation 0= x+2+x2? Discriminant =b2 - 4ac
The graph shows the distance covered by a runner after a given number of hours. The runner travels ✔ 8 miles in 2 hours. The runner’s speed is miles per hou
Arithmetic and geometric sequences plato/edumentuM
4 - Les trains Modele: You hear: À quelle heure est le dernier train pour Nice? You see: 7:30 p.m. You say: Il est à dix-neuf heures trente. You hear: a quell h