bubblesshifting bubblesshifting
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

Write down an expression for the total cost of four pencils and two rubbers

Respuesta :

anonymous12353
anonymous12353 anonymous12353
  • 23-02-2022

Answer:

4x + 2y

Step-by-step explanation:

We multiply the price of 1 pencil by 4 to get price of 4 pencils plus the price of 1 rubber times 2.

please mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Outline the steps for writing the chemical formula of an ionic compound. pls help
A tree is 3,212 years old. How can you express this age in scientific notation with the lowest level of precision? A. 3x10^3 B. 3.2x10^3 C. 3.21x10^3 D. 3.2
what is meant by "descend with modification"
What word means “superior skill or strength”? A. prowess B. talented C. fearless
Why can a subtraction problem be written as an addition problem without changing the outcome? Give a real-world scenario where this might be modeled
Carbon is found in all known forms of life. Which statement best describes why carbon is uniquely suited to forming macromolecules such as those found in living
gray: a cold, gloomy day
When you reinvest your interest and it starts generating its own interest, you are benefiting from what? A. Inflation B. Exchange rates C. Compound interest D.
what is the least common multiple of 126 and 45
which of these caused the united states to grow the most