yoelop604
yoelop604 yoelop604
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8 pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64. Which one is a better buy?

Respuesta :

rachealgabbard
rachealgabbard rachealgabbard
  • 23-02-2022

Answer:

The second option

Step-by-step explanation:

Your paying .99 per roll for number 1

Your paying .97 per roll on number 2

Answer Link

Otras preguntas

Simplify problem....​
Volunteers at Sam's school use some of the student council's savings for a special project. They buy 3 backpacks for $7 each and fill each backpack with paper a
Pls help it's due today It's DUE IN 8 MINUTES.
what is the factor of 12​
When a person believes in evolution, he gives God's glory, credit, and recognition to: idols chance standards worship
2 What benefits can be taken from the rooftop vegetable farming? Discuss and write.​first answer will be mark as brainliest
Why do governments and/or leaders fall from power
i can't answer this question for pre-algebra (9^3)6 =
The quantity of matter inside the body is?
Below are two parallel lines with a third line intersecting them 149