hannifresco
hannifresco hannifresco
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Si compramos 2/4 de azúcar y el kilo cuesta $47.00 ¿Cuánto tiene que pagar?
Ayuda!!!

Respuesta :

boredomela boredomela
  • 24-02-2022

Answer:

$11.75

Step-by-step explanation:

divide 1 para 4 le sale

1/4 = 0.25

47 x 0.25 = 11.75

Answer Link

Otras preguntas

Compute the equilibrium constant for the spontaneous reaction between Cd2 (aq) and Zn(s).
President John F. Kennedy and First Lady Jacqueline Kennedy (1961), courtesy of the John F. Kennedy Presidential Library & Museum. Jacqueline Lee Bouvier wa
Helpppp pleaseeee !!!!!!
he......(write) novel when I called him.(put the verb from bracket in correct tense)​
Third parties play a significant role in the election process because they advocate
SOMEONE HELP ME PLEASE
where in an embryo are the instructions located for how to build organs
What is the equation of the following line? Be sure to scroll down first to see all answer options. (0,0) (-1/2, -3) O A. y = 2x O B. y=* O C. y = 3x ООО OD. y
NEED HELP, BEING TIMED OUT!!!
What characteristic of the Middle colonies helped with trading? Construction of dirt roads Long and wide rivers Pacific Ocean Railroad