notxlucas notxlucas
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Padma bought 3 pounds of grapes. Each pound of grapes costs $2.75. How much money did Padma spend on grapes?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2022

Hii!

We need to multiply so

3×2.75= 8.25

So she paid $8.25

Brainliest!=

Answer Link

Otras preguntas

Why must Romeo repeat his request for news of Juliet twice? What does Balthasar response suggest that he is doing? How did Balthasar come by this news ? Note th
In contrast to the english parliament the french estates general
The waves used by a microwave oven to cook food have a frequency of 2.45 gigahertz calculate the wavelength of this type of wave'
A __________ would stress the undercurrents of resentment and tension against the visible presence of nonwestern minorities and their successes.
Manuscript delivery is especially useful in formal situations. ​ a. True b. False
The triangular prism and the triangular pyramid shown have the same base and the same height. Use the drop-down menus to complete the equation comparing the vol
A total of 816 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. There were 66 more students tickets sold than adult tic
After world war ii, the only nation that could rival the united states was:
Who were the moors and where did they live ?
The bombing of __________ brought about u.s. involvement in world war ii.