layladakhlallah2020 layladakhlallah2020
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Please help!!!! A hardware store sells a pack of 4 specialty light bulbs for
$20. A grocery store sells a pack of 6 of the same specialty
light bulbs for $24.
w

Respuesta :

liviathecheater liviathecheater
  • 24-02-2022
20/4=5
24/6=4
pack of 6 is better value
Answer Link

Otras preguntas

An object is released from rest high above the surface of the earth. When it has fallen halfway to the surface, its kinetic energy is KE1. After it has fallen t
Which part of the atom is so small it contributes very little to the mass of an atom
A circular 10-turn coil with a radius of 5.0 cm carries a current of 5 A. It lies in the xy plane in a uniform magnetic field = 0.05 T iˆ+ 0.3 T kˆ . The coil r
The initial response of the United Stated to the outbreak of war in Korea was to seek the cooperation of the People’s Republic of China to end the fighting A in
A circus recently spent $1650 on new trapezes the trapezes cost $275 each write an equation that could be used to find the number of trapezes t that the circus
n motivational psychology, the term drive refers to a: a. complex behavior that is innate and universal. b. state of tension that motivates behavior to meet a n
Read the following sentence: Ruby belched loudly at the table, but her sister burped quietly. What are the adverbs in this sentence? Underline both of them.
On December 15, 2018, Rigsby Sales Co. sold a tract of land that cost $3,200,000 for $5,000,000. Rigsby appropriately uses the installment sales method of accou
if triangle jkl is similar to triangle nml find the values of x and y​
PLEASE ANSWER FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST -4y - 4 + (-3)