chelseagarces1129com chelseagarces1129com
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

betina bought 3 pounds of oats for $9. she needs 0.5 more pound for her granola recipe. how much will it cost to buy the oats she needs ?

Respuesta :

Aisin
Aisin Aisin
  • 28-02-2022

3 pounds of oats for $9 -> 1 pound of oats = 9/3 = $3.

So, half a pound of oats = 3 : 2 = $1.5

Answer Link

Otras preguntas

If a cylinder has a volume of 428 cm^3 and a radius of 6 cm ,how tall is it?
why do plants provide animals with fruits such as strawberries, apples, and mangoes?
Explain the central idea of RAT, MEET HUMAN: THE BRAIN-TO-BRAIN INTERFACE
#20 ) MARKING BRAINLIEST + POINTS!!!!! Determine if the graph is symmetric about the x-axis, the y-axis, or the origin. r = 2 cos 3θ
Why energy must flow from the sun's core to its surface?
Scientific data can be organized into different types of graphs. Which type of graph would best illustrate the information from Table 2-1? a. circle graph b. li
When is a buyer not willing to spend a lot of time and energy researching the market?
The transmission coefficient of the hypothetical disease dumas fever is 0.2. if the combined death and recovery rate is 0.4, what is the threshold density for d
What techniques did the US government employ when producing informative material about nuclear warfare for the general public? (Select all that apply.) 1.
Air moves from the larynx, through the _____, and then into the lungs. answers