braylonedwards01 braylonedwards01
  • 23-01-2017
  • Mathematics
contestada

You purchase 5 pounds of apples and 2 pounds of oranges for $9.your friend purchases 5 pounds of apples and 6 pounds of oranges for $17

Respuesta :

merxinda
merxinda merxinda
  • 23-01-2017
Apple is a dollar per pound, and orange is 2 dollar per pound.
5a+2o=9
- 5a+6o=17
-4o=-8
-4o/-4=-8/-4
O=2

5a+2(2)=9
5a+4=9
-4 -4
5a=5
5a/5=5/5
A=1

Answer Link

Otras preguntas

why is it preferable to have a resting heart rate of 70 beats per minute (BPM) or lower?
pls help :(((((((((((
Which statement should be revised fir a more formal tone
Which statements describe the motion of a planet according to Kepler’s second law? Check all that apply. The speed of a planet varies as it moves in its orbit.
What is one example of the government limiting individual rights to protect the public interest?
I need this quickly please, thank you! Read the paragraph and answer the question that follows. You may copy and paste the accented characters from this list
In KLM , LM = 5 and m K = 45. Find KL. Leave your answer in simplest radical form. (answer choices in photo above)
why does douglass describe the songs that the slavessing,and how they sing them, so carefully
I don't know how to put this into a sentence? Help please :) Describe your best friend (female) using 2 adjectives in complete French sentences. One for what sh
describe several ways the revolution changed french society?