Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

Write and solve a real world problem that involves dividing a decimal by a decimal

Respuesta :

alexcia445 alexcia445
  • 25-01-2017
School sells lunch for $5.50 dollars per day for 5.3 days, if sally has $25.60 than will she be able to buys lunch for those 5.5 days 

1- Multiply 5.5 times 5.3 (number of days)
2-Take 25 and divide it by that number 

Answer Link

Otras preguntas

Consider the following reactions. (Note: (s) = solid, (l) = liquid, and (g) = gas.) Mg(s) + ½O2(g) → MgO(s) + 146 kcal/mole H2(g) + ½O2(g) → H2O(g), ΔH = -57.82
someone please help fast I will mark as brainelist l
A board game has dice shaped like octahedrons. Each edge of the dice has length 2 cm, and h = 2√2 cm. What is the volume of each die? Round to the nearest hundr
Three friends shared 5/6 of a pizza equally. What fraction of the whole pizza did each friend get?
Please help math 3 in highschool
Write an equation of the line that passes through the points (5, -7) and (3, -1).
Hey ich bräuchte bitte mal hilfe bei dieser Aufgabe!??
PLS ASAP OS FOR PRACTICE FSA PLS The diagram represents the shape and dimensions of kayla’s garden. What is the total area of the garden
A circular tabletop has a circumference of 94.2 inches. What is its area? Approximate 1 as 3.14.
Which statement describes Axum's economy? Axum's economy was strong due to the rich resources of the surrounding deserts Axum had a weak economy because Axum ha