breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

A pilot can see the runway she is about to land on directly ahead. When looking at each end of the runway, the angles of depression are 45° and 42°. If the airp
An increase in the Money Supply is correlated to __________. A. a decrease in real output B. an increase in aggregate demand C. an increase in real interest rat
Early in the day, light tends to be what color?
what is the definition of convection a. the process in which energy is released by molecules breaking apart b. the process in which energy is released by molecu
the radius of a circle is 3 inches. what is the area of the sector bounded by a 90° arc? answer in simplest form
1. Hitler spread his beliefs in racial "purity" and in the superiority of the "Germanic race"—what he called an ______ "master race." 2. SS chief Heinrich Hi
I just really need help with the problem. I don't get it! There is more to this What is half of 38?
Drinking 6 fluid ounces of milk provides 202.5 milligrams of calcium. how many fluid ounces of milk provide 85.5 milligrams of calcium
Calculate the magnitude of the electric field at one corner of a square 2.42 m on a side if the other three corners are occupied by 5.75×10−6 c charges.
The interior angles of a triangle measures 180? True or false