Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
The answer would be $6
Answer Link

Otras preguntas

2 tenths is equal to____ fifths
What steps did women take toward equality during the 1930s?
Which lines in the passage explain why english scholars felt a dire need to set standards for the english language?
Solve the following equation.  3(4x−7)=27
On a map of Alabama, one inch is equivalent to 100 miles. If the distance between two towns is 0.5 inches on the map, what is the actual distance between the to
What do you think the Sacco and Vanzetti case shows about American in the 1920
The term gender stratification refers to unequal access to property, power, and prestige on the basis of sex. a. True b. False
Is gases (carbon dioxide from respiration) an input or an output to the human body?
what are the three recurring themes in russian history
6+4 over 5b = 9 over 10b Solve