MathsCat0001
MathsCat0001 MathsCat0001
  • 23-03-2022
  • Mathematics
contestada

Pls help there will be pic if u click

Pls help there will be pic if u click class=

Respuesta :

allisonemmasu8
allisonemmasu8 allisonemmasu8
  • 23-03-2022

Answer:

$6.30

Step-by-step explanation:

A sharpener is 0.90 in dollars, so 3*0.9 is 2.7. 10-2.7=6.3, so the answer should be $6.30

Answer Link
MisterZeng
MisterZeng MisterZeng
  • 23-03-2022
Each sharpener costs $0.90. You are buying 3 sharpeners. $0.90 x 3= $2.70.
You are paying with $10.
$10-$2.70=$7.30.
You are getting $7.30 for change.
Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes evolution in a population? A. It is a change in how common a certain genetic trait of a species is from one generation to the ne
A rectangle is 8 cm long and 3.5 cm wide. a) Calculate the area of the rectangle. State the units of your answer.
Corresponding Angles are congruent. Which angle corresponds with <3?
What is the value of (-2+37) - (-3 - 11i)?
why does caesar tell decius he will not go to the senate
(a) Simplify 3a + 7b - a + 4b
What is a monarch? a person who heads the government after a conquest a person who is elected as the head of the council to the king a person who holds sovereig
Find the measure of 2
Using only whole numbers, make as many different rectangles as you can that have either the same area or the same perimeter as the rectangles in Exercises 1–4
HURRY Which value is MOSTLY closely associated with the fundamental principles of Buddhism? A. Submission to authonty B. devotion to one god C. giving up world