Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

please explain : Flour cost $.12 per ounce. If a bag of flour is 3 pounds, how much does it cost ? (1pound=16 ounces)

Respuesta :

Madlix0329
Madlix0329 Madlix0329
  • 26-01-2017
First multiply the 3 pounds times the 16 ounces because each pound has 16 oz.Then multiply that to $.12.Your answer will be $5.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-01-2017
Ok, first you multiply 0.12 x 16 which equals 1.92 and multiply that by 3 which equals $5.76.
Answer Link

Otras preguntas

which mineral helps support mexico's growing steel industry ? where is it located
Please help. Explain how I could get it.
What was Darwin’s role while he was aboard the Beagle on the voyage to South America?Select one of the options below as your answer: a. Clergyman b. Naturalis
The Etruscans were skilled in?
which fractions is equivalent to 0.3
A stadium in Pennsylvanian seats 107,282 people. A stadium in Arizona seats 71,706 people. Based on these facts, how many more people does the stadium in Pennsy
Which step in the water cycle involves matter changing form? A. infiltration B. precipitation C. groundwater D. surface runoff
Many Founding Fathers believed that only __________ should be eligible to vote in a democracy.
Do guys get a bone because of lust
When the US census is completed, each state is notified how its population affects its number of congressional districts. This process is called _______. A. ap