Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Store A sells 11 bagels for 9.57 Store B sells bagels for 3.52. How do the unit rates compare?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-01-2017
First you put the numbers in this form:

11 Bagels = $9.57
________ _______
? Bagels   = $3.52

Now they look like fractions but you have to cross multiply them like this: 11 x $3.52 which makes $38.72 then you divide $38.72 by $9.57 which makes the answer that you have to find which is 4.04597701 or just to round 4 and then that will be your answer.
Answer Link

Otras preguntas

Why do birds fly? And also how to get rid of scariness of birds?
how many times dose 24 go into 3
1.Heat Energy is also known as?2.Energy from the sun is?3.Three energy transformations in turning on a flashlight?4.Energy transformation in a car starting and
what is Andrew Jackson dad name
Differentiate. y=ln (17-x)
1.Heat Energy is also known as?2.Energy from the sun is?3.Three energy transformations in turning on a flashlight?4.Energy transformation in a car starting and
What is the range of the relation? {(1, 2), (2, 4), (3, 2), (4, 6)}  A.{2, 4}  B.{1, 2, 3, 4, 6}  C.{2, 4, 6}  D.{1, 2, 3, 4}Which relation is a function?  A.{(
Why Is Oregon Called the Beaver State?
Would a fire manager be for or against fire suppression?
what are the Confederate states?