bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

Your task is to watch some commercials and to guess how they achieve their persuasive effect. Commercials are not the same as an act of rhetorical public speech
please help me out i’m confused
what kind of angle is angle g
The major value drivers that managers have at their disposal include product features, customer service, and complements. True False
Which source would be most relevant for an essay with the following research question: "What are the benefits of getting rid of summer break in favor of year-ro
identify the following music notes
The stress hormone responsible for increased risk of heart disease, diabetes, central obesity, and harmful cholesterol is _________.
Berlin, Korea, and Cuba: How did the US contain communism? Your answer will be in the form of a five-paragraph essay describing three different ways that the U
How to make a journal entry about the byzantine empire
The major value drivers that managers have at their disposal include product features, customer service, and complements. True False