daniellaperez daniellaperez
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

One week Beth bought 3 apples and 8 pears for 14.50. The next week she bought 6 apples and 4 pears and 14. Find the cost of 1 apple and the cost of 1 pear.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-04-2021

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

So the cost of 2 apples is $3 and the cost of 1 pear is $1.25.

Answer Link

Otras preguntas

Which passage provides more effective evidence
Function limits: (Full development)
URGENT!!! Which of the following describes a property of water that helps sustain marine life forms? (5 points) a. Open spaces in water's solid structure makes
Tiger is a ........... because it eats only meat​
calculate how much protein is contained in three sausages. Show all working​
"" good morning what is illuminati?? ""​
When a = 1 and b = 5, what is the value of c?
A tank contains 1000L of pure water. Brine that contains 0.04kg of salt per liter enters the tank at a rate of 5L/min. Also, brine that contains 0.06kg of salt
Calculate the range, population variance, and population standard deviation for the following data set. If necessary, round to one more decimal place than the l
we cancelled the trip .......... it was raining 1 because 2 in case 3 if​