queenjordan queenjordan
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

-a convenience store sells two brandsof orange juicebrand a contains 8 fluid ounces and costs $1.28 brand b contains 12 fluid ounces and costs 1.68 what is the difference in cost in dollors per fluid ounces between the twobrands of juice

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-01-2017
Brand a is $0.16 for every one fluid ounce.
Brand b is $0.14 for every one fluid ounce.
Answer Link

Otras preguntas

1. Describe why organisms compete and what the results of competition might be. 2. Describe the symbiosis between a parasite and its host.
How do you solve for initial velocity?
In Jane Eyre by Charlotte Brontë, which statement best explains why Jane admires Helen?
How can you solve 19+6 using only equations to model your thinking
what are the factors of 45 that add up to 12
what mskes sandra day o conner memoirs worth nothing
Which sentence in this excerpt from Susan B. Anthony’s “On Women’s Right to Vote” reveals the purpose of the speech? Friends and fellow citizens: I stand befor
WHAT'S THE ANSWER TO 1/8N=18
35% off what numner is $572?
Scientists often work together, but in certain situations, scientists compete with each other. What could be an advantage of competition in science? A. Competit