OlafSummer
OlafSummer OlafSummer
  • 27-01-2017
  • Mathematics
contestada

Allie wants to take dance lessons. It costs $50 to rent the studio and $20 per lesson. If Allie has $130 for dance lessons. Up to how many lessons will Allie be able to take with the amount of money, she has budgeted for dance lessons. (WRITE An INEQUALITY)

Respuesta :

Brianna4215
Brianna4215 Brianna4215
  • 27-01-2017
she would have 6 or 7 lessons 130 divided by 20 = 6.5
Answer Link

Otras preguntas

do two 2 inch tiles add up to one 4 inch tile?
ax-b=12.5 a b and c represent nonzero constants, how do I solve the equation for x
3/5 completed. What fraction of the job remains to be done
Why would someone with inflammatory bowel disease want to avoid foods high in fiber?
How does the legal precedent set by the decision in the brown case relate to the concept of federalism
Which of the following fractions is closet in value to 1/3
it takes 7/3yd of ribbon to make a hair bow. how much ribbon is needed to make a bowl?
Please Help!! We haven’t learned these yet!!
How do you recover from a stubbed toe? Just asking since the pain has lasted for like...a few minutes. . - .
Which of the following graphs would represent the solution set for y > 4/5 x – 1?