ajaneorth1312 ajaneorth1312
  • 21-04-2022
  • Mathematics
contestada

At the grocery store Sam purchased 3 pounds of apples. If the apples were priced at 4 pounds for $7.00 how much did he pay for his apples

Respuesta :

princechimezirim096
princechimezirim096 princechimezirim096
  • 22-04-2022

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

here,

4pounds off apple cost $7

3 pounds of apple will cost 3×7/4= 21/4=$5.25

Answer Link

Otras preguntas

If the tax rate is 6.5%, what is the tax on $80?
What changes occurred in Japan in the 1920's?
How do we do this problem 3(b3-5)
List three impulse goods that you or someone you know has purchased
What advantages did the geography and climate give to people living in the Middle Colonies
Why did antidemocratic governments rise to power in postwar Europe and Asia?
What is the square root of pie times 9 Plus 44 X 60+89
What digit appears in the units place in the number obtained when 2^320 is multiplied out?
An example of a stateless nation in the middle east is provided by who?
An example of a stateless nation in the middle east is provided by who?