jua4nj0 jua4nj0
  • 22-04-2022
  • Mathematics
contestada

a dozen oranges cost 12 pesos so how much do 60 oranges cost

Respuesta :

mauverandol mauverandol
  • 22-04-2022
Find out how much one orange costs (the unit rate:

12 / 12 = 1
Therefore one orange is one pesos

So 60 x 1 = 60

60 oranges costs 60 pesos
Answer Link

Otras preguntas

A coffee shop charges two different prices depending on the size of the cup. The table shows the number of regular-sized coffees purchased, the number of large-
. In the basket there are three masses objects; M1-0.5 kg, M2-4500 gm, M3=1000mg then calculate the total LTOO masse of the three masses? Soley 5001 gm B. 6000
A kitchen has an oven and refrigerator. The oven is now 190°C and the cooler is -30°C. The oven cools down by 7°C every minute, and the refrigerator warms up by
b) Use your diagram to find the solutions to the simultaneous equations: Can someone please help
Simplify if a=-5please help i cant
a) A rectangular garden is 40 m long and 27 m wide. Find its area​
if you do photo shoot a day before your birthday do you get them the same day.​
Data Pags Find the specific heat capacity of a liquid which takes 2 min to cool from 50°C to 40°C in vessel in which the same amount of water take 5m to cool th
write four important features of ms word​
cée Menanti-ILM umuie Exercicel : ) Ecrirelesformulessemi-développées descomposéssuivam b)hex-2-ène d)3-méthylpent-1-ène ,3-diméthylbut-2-ène 2,3-diméthylpent-2