aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

Can someone pls give me the context for this??
In a simple random sample of 1300 voters, 19% said they would prefer to vote online. Which percents are in the 99% confidence interval for the percent of all v
what does 1/2 × 1/9 equal to
Why should you try to make an equivalent fraction with a multiple of ten as your denominator
What is the inverse of f(x) = x + 2?
What function equation is represented by the graph? A. f(x)=4x+4 B. f(x)=4x+5 C. f(x)=3x+5 D. f(x)=3x+4
WILL MARK BRAINLIESTErin wants to know if warming up will help runners sprint faster. Twenty-six track and field athletes volunteered to participate in her stud
Which phrase best clarifies the underlined portion of the sample sentence? Pedro wanted his note to be a secret. Accordingly, he went about putting the message
Solve for x./////////////////
In the following equation, c and d are both integers.4cx - 5c = -12x + dwhat is the value of c?______what is the value of d?______