queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pencils costs $3. The cost per pencil is $.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Each pencil costs 50 cents

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Amount of items)

($3) / (6)

$0.5

Answer:  Each pencil costs 50 cents

Answer Link
oliviavial852 oliviavial852
  • 25-04-2022
Each pencil is 0.5 cents because 3 divided by 6 is 0.5
Answer Link

Otras preguntas

Solve by completing the square to obtain exact solutions. x² = 5-8x
John drives to work each morning, and the trip takes an average of µ = 38 minutes. The distribution of driving times is approximately normal with a standard dev
I don’t know the steps to solve this problem 2y - 3x = 14
The Mechanical efficiency of your vehicles powertrain determines how well it converts fuel into ______? A.steam power B.pollution C. Forward motion D. Inertia
Which of the following statements about feedback is most likely false?
m2-5m-14=0quadratic formula​
Which of the following are true in prokaryotic cells?
You are the lead auditor on a financial statement audit. The client's management refused to permit your audit team to physically examine inventory. Why does you
Both Lakshmana’s choice to go into exile and Bharata’s refusal to accept the title of king illustrate loyalty and humility. Moreover, Hanuman's actions on the b
Suppose you forecast that the standard deviation of the market return will be 20% in the coming year. If the measure of risk aversion in Picture is A = 4: a. Wh