queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What type of combination is a mixture? A. electrical B. chemical C. physical D. thermal
what is 70% of blank = 28
A dealership has 5 red cars out of 20 cars. Based on his ratio, predict how many red cars the dealership would have if they had 100 cars A.4 red cars B.25 red c
I am a number that rounds to 30. What number could I be? Could I be a different number? Explain your thinking
Infer If Earth’s axis were not tilted, how would the seasons be affected?
Which cellular process takes place in the ribosomes that are bound to the endoplasmic reticulum? A The breakdown of waste material B The conversion of radiant
the brightness of a light is determined by
Alex purchased a new car for $28,000. The car's value depreciates 7.25% each year. What will be the value of the car 5 years after it is purchased? Round your a
Simplify. 16 – 7 – (–4) + 12 A. –7 B. 17 C. 25 D. 39
Policies and actions conducted by Bismarck