docht09 docht09
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

At school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16pencils

Respuesta :

mclaire7798
mclaire7798 mclaire7798
  • 22-05-2022

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Divide .99 by 6 to get 0.165, then multiply 0.165 by 16 to get 2.64.

Answer Link

Otras preguntas

The main mechanism that regulates the market system is
what does Nutrition mean to you? (3 sentences)
Stan wants to make a rectangular garden. he has 34 ft of fencing to put around the perimeter. if the length is to be 5 ft more than the width, find the dimensio
SOLVE Janet piano teacher charged $12.50 for a 30-minute lesson if Janet has a 4 lesson per month how much will she owe her piano teacher a year
Here are two sums. 2/15 + 1/3 6/7 - 1/3
Sugar beets plants start from tiny seeds and grow to be large plants. where does the bulk of their mass come from?
Points C and D lie on circle O as shown below. If OC = 6x+2 and OD = 10x -16, then find the length of the radius of circle O.
Ms.Moore bought 10 flowers amd planted them into 5 lines with 4 flowers in each line. How did she do that?
Given that acne relates to "oils" on marcus' skin, what accessory skin part do you think is most directly related to acne?
The cost of petrol rises by 2 cents a liter. last week a man bought 20 liters at the old price. This week he bought 10 liters at the new price. Altogether, the