lisarivera07 lisarivera07
  • 22-08-2022
  • Mathematics
contestada

14. If 300 jellybeans cost you x dollars. How many jelly beans can you purchase for 50 cents
at the same rate?
A. 150/x
B. 150x
C. 6x
D. 1500/x
E. 600x

Respuesta :

mailforaliya009
mailforaliya009 mailforaliya009
  • 22-08-2022
The answer to this question is D. 1500/x.
Answer Link

Otras preguntas

Determine the conditions under which x-y is positive
A small town in north Texas is in the middle of quite a scandal. It turns out that 15 years ago, three babies were born within three minutes, and each was sent
The diagram shows the positions and motions of earth and sun
Prasert earns $9 an hour. Which table represents this proportional relationship?
Question and answer below on picture
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
The exchange of materials between a cell and its environment takes place across cell?A. MitochondriaB. MembraneC. NucleusD. Nucleolus
Help! Now Please! Explain!
The tray of guadalupe hidalgo marked the end of _____
Five friends are sharing 8 cups of lemonade. If they share the lemonade equally, how many cups will each friend get?