284794328 284794328
  • 21-09-2022
  • Mathematics
contestada

a pack of 6 hair clips costs $14.82. what is the unit price HELP

Respuesta :

beinggreat78
beinggreat78 beinggreat78
  • 21-09-2022

Answer:

2.47

Step-by-step explanation:

Perform long division.

[tex]Borrow\:8\:and\:2.\:You\:will\:see\: :)\\6 \cdot 2 = 12\\= 14 - 12 \\= 2\\Drop\:8\\= 28\\6 \cdot 4 = 24\\= 28 - 24\\= 4\\Drop\:2\\= 42\\6 \cdot 7 = 42\\= 42 - 42\\= 0\\\\= \boxed{2.47}[/tex]

➲ Hope it helps.

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between preterite and imperfect and the past progressive and present progressive?
Which statement illustrates the distributive property? Please help
Which statement illustrates the distributive property? Please help
Which statement illustrates the distributive property? Please help
How do you think the world was created?
Pyrenees mountains border Spain and this European country starts with F
Water on each side of a divide flows in...
Pyrenees mountains border Spain and this European country starts with F
What is 36 percent as a decimal?
What is the difference between preterite and imperfect and the past progressive and present progressive?