ConradoQ174554 ConradoQ174554
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

a gallon of ice cream costs $4.76. How much does it cost per quart? There are 4 qts per gallon.

Respuesta :

MakynleeC509212 MakynleeC509212
  • 25-10-2022

There are 4 quarts in a gallon so the price of one gallon that they have given us has to be split into four so $4.76/4 =$1. 19/quart

Answer Link

Otras preguntas

Light falls at normal incidence on one face of a glass prism of refractive index √2. Then the angle of emergence when the angle of the prism is 45ᵒ.a. 45ᵒb. 60ᵒ
If the coordinates of the vertices of a triangle are rational then which if the following points is not always rational ?a.orthocenterb.centroidc.incenterd.circ
The width of a rectangle is 3 inches less than half the length. If the perimeter of the rectangle is 15 inches, find the dimensions of the rectangle
A coordination compound shows d²sp³ hybridization. Identify the nature of the ligand as weak or strong. What will be the geometry of the compound? (a) Weak lig
The layer of the epidermis that is present only in the palms of the hands and soles of the feet where there are no hair folLiCles is the ________. 1) Stratum co
The relative humidity in an OR should be maintained at;A) 20%-30%B) 30%-40%C) 40%-50%D) 50%-60%
Calculate the number of grams of 2.76x10^19 atoms of naCI
Find the GCF of 44 and 110.
What conclusion does Socrates come to at the end of allegory of the cave
Describe AN/SPY-1D radar