SandhyaR661327 SandhyaR661327
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

solve a system of equations to solve the problem question 8

solve a system of equations to solve the problem question 8 class=

Respuesta :

ReubenQ630568 ReubenQ630568
  • 25-10-2022

Let x be the cost of each juice and y be the cost of each BBQ.

4x + 2y = 16

4x + 3y = 21

Subtract the second equation from the first

y = 5

Substitute y = 5 into 4x + 2y = 16

4x + 2(5) = 16

4x + 10 = 16

4x = 16 - 10

4x = 6

x=1.5

Therefore, a juice cost $1.5 and a BBQ cost $5

So, if the Emdin family pu rchased 3 juice and 3 BBQ, then

cost of juice = 3 x $1.5 = $4.5

cost of BBQ = 3 x $5 = $15

Total money spent by Emdin family = $4.5 + $15 = $19.5

Answer Link

Otras preguntas

What does pululaba mean?
what is the treaty of tordesillas
Find the unit rate and round to the nearest cent?
How do the tallest mountains of the Southwest Asia compare to the Tallest U.S. Mountain?
A proposed administrative rule is published in federal papersfederal recorderfederal registerfederal reporter
you buy a lily and an african violet on the same day.  You are instructed to water the lily every fourth day and water the violet every seventh day after taking
Divide £56 in the ratio 5:3
sandy has $200 in her bank account. if she writes 6 checks for exactly $19.98 , what expression describesmthe change in her bank account? what is her account b
7x-8y=13 solve for y
For every 5 yard you run jill run 6 yard if you have run 30 yard then how far jill run.