MyleeP559561 MyleeP559561
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Laura needs summer blouses. She bought 1 blouseand 2 sweaters. How much did she spend? Did shebuy clothes that matched her summer needs?

Respuesta :

JameQ337470 JameQ337470
  • 25-10-2022

Given:-

Cost of blouse is $27.50

Cost of sweater is $34.99

To find the cost if laura bought :-

So since laura bought one blouse and two sweaters, we get

[tex]27.50+2(34.99)=97.48[/tex]

So the cost is $97.48 and she bought the cloths of her summer needs.

Answer Link

Otras preguntas

2 adjectives that describes a zombie and a monster
Part A: Solve −np − 90 < 30 for n. Show your work. Part B: Solve 5m − 3h = 45 for h. Show your work.
PLEASE HELP!! What is an example of a irrational number?A. negative square root of 16B. square root of 25C. negative square root of 64D. negative square root of
What issue were the Virginia and New Jersey Plans attempting to resolve?
in return for offering the british throne to william and mary, it was demanded that all laws had to be approved by?
explain how you can find four times 754 using two different message
One of the factors in a multiplication is less than 1. How does the product compare to the other factor?
is table salt an example of a substance?
what is 1000 times 20
Estimate the quotient for the following problem 645 divided by 69