LesliH475313 LesliH475313
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

At a local market, 3 apples and 2 pears cost $2.70. Three apples cost the same as 4 pears. Type a system of equations to find the cost for one apple and the cost for one pear.

Respuesta :

PriyanshZ611103 PriyanshZ611103
  • 25-10-2022

Data:

Apple: A

Pears: P

3A+2P=$2.70

3A=4P

to find the cost for one apple:

Answer Link

Otras preguntas

Why did a conflict emerge with the Church about the Scientific Revolution?
In which set of shapes is the ratio of triangles to circles 3:1? ΔΔΔΔΔΔΔΟ ΔΔΔΔΔΔΟ ΔΔΟΟΟΟΟΟ
Write the percent as a decimal. 78% = 1
1 mm equal to 1/100000000 km
Complete the sentences using the drop-down menus.was a famous Greek author who influenced many people with his writing.Plutarch wrote manyFollowers of epicurean
find the slope of the line
Does sound travel much faster than light ?
The midpoint of the line segment at (1,7) and (5,5) is A) (3,6) B) (2,6) C) (3,1) D) (2,1)
Which plays a larger role in influencing what type of person you become, heredity, or environment?
Compare the advantages and disadvantages of demolishing an old building versus renovating it.