OnnaE595404 OnnaE595404
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

7.) A jug of egg nog sells for $5.12One jug holds(128 ounces. What is the unit priceper ounce?

Respuesta :

AarenP3239 AarenP3239
  • 25-10-2022

To find the unit price per ounce, we just need to divide the total price by the total amount of egg nog(in ounces). The total price is $5.12 and the amount of egg nog is 128 ounces, therefore, the unit price per ounce is

[tex]\frac{5.12}{128}=0.04[/tex]

$0.04.

Answer Link

Otras preguntas

1.94x - 10/8x + 4.32 = [2(1.15x+8.5)]
tell how to find 81-16 using mental math
Mary has $10 in savings. She owes her parents $50. She does some chores and her parents pay her $12. She also gets $25 for her birthday from her grandmother. Do
Important substances found in food, which promote growth and good health
find composite numbers that have the following characteristics a number greater than 40 whose prime factorization contains 3 prime numbers that do not repeat
how do I solve for 5t-3/-2=t+3/2
Solve the system using elimination.7x + 5y = 15–6x – 4y = –14 A.(–6, 7)B.(5, -4)C.(7, –7)D.(–4, 5)
How to solve 7x2+5-2x-3+5
P=25 watts W=5000 joules t=? what is time
How to make 10 when adding 8+5