TaeveonZ704209 TaeveonZ704209
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

An average CVS charges $1.29 for a candy bar. If you buy a candy bar every weekday Mon-Fri, how much Is that a week, a month, and a year?

Respuesta :

JamaP336429 JamaP336429
  • 25-10-2022

If the price of one candy bar is $1.29, for every weekday we have a total of 5 candy bars, so the cost will be:

[tex]\text{cost}=5\cdot1.29=6.45[/tex]

In a month we have 30 days, and 5/7 of these days are weekdays, so the cost will be:

[tex]\text{cost}=(30\cdot\frac{5}{7})\cdot1.29=27.64[/tex]

In a year we have 365 days, and 5/7 of these days are weekdays, so the cost will be:

[tex]\text{cost}=(365\cdot\frac{5}{7})\cdot1.29=336.32[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

a plane flew at speed of 600km/hr for a distance of 1500km. how long did take to get to its destination?
In parallelogram MNPT, IZM= (6x + 10)° and mZN= (5x + 10.5)° . How many degrees is ZT?
Find the inverse function. f(x) = 3x – 1 f-1(x) = x + [?]
What is the measure, in degrees, of an angle that represents 50/350 of a circle?
I think it's 1 can anyone help and tell me which
Yasmeen is setting up a business. She borrows $5000 from a loan company. The loan company charges 6% per year simple interest. How much interest will Yasmeen pa
Say what main energy change takes place in the following examples. a) clockwork toy b) boy kicking a football c) boiling kettle on a gas ring d) person walking
SOMONE PLEASE HELP ASAP!!!!
help me with math please
Can some one please answer it now