Seudónimo Seudónimo
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

How many pounds of oranges cost $12? Show your work.

How many pounds of oranges cost 12 Show your work class=

Respuesta :

bmcshan79
bmcshan79 bmcshan79
  • 23-02-2017
If 2 lbs = $3 then 1lb = 1.50
So $12/$1.50= 8lbs
Answer Link

Otras preguntas

sonnet 18 commonlit answers
Find the mean and the median of this data set: 8, 6, 6, 3, 72, 7, 4, 2
Shawn's Breakfast Goodies recently sold 3 blueberry muffins and 3 other muffins. What is the experimental probability that the next muffin sold will be a bluebe
3. In 1991, many Kurdish people
5^10 is ___ times larger than 5^4
While type 2 cells make to keep air sacs open.
Plot the x-intercept(s), y-intercept, vertex, and axis of symmetry of this function: h(x) = (x − 1)2 − 9.
A certain isotope decays so that the amount A remaining after t years is given by: A = A0 · e -0.03t where A0 is the original amount of the isotope. To the near
The first step in preparing the sales budget is to a.prepare a sales forecast. b.review the production budget carefully. c.assess the desired ending inventory o
Consider the design of a CMOS gate computing F = � ∙ � ∙ � ∙ � a) Sketch a transistor-level schematic for this gate. (5 points) b) Annotate the sketch with tran