kimmyreyes1
kimmyreyes1 kimmyreyes1
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

Green grapes are on sale for $2.50 a pound.How much will 9 pounds cost?

Respuesta :

christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 23-02-2017
$22.50 because you multiply 9 by 2.50
Hope this helps ❤
Answer Link
Decela6 Decela6
  • 23-02-2017
I did $2.50 x 9 = $22.5
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence best describes the character of Virgil as he is portrayed in the inferno
Water on the kitchen floor at home is considered a safety hazard. Please select the best answer from the choices provided. a. True b. False
how to increase numbers
The basic unit for mass is the a. gram. c. cubic meter. b. metric ton. d. meter.
Multiply 6 ∕5 × 25∕24
The length of time it takes for a planet to revolve around the sun is equivalent to which of the following? A. the length of its year B. the length of its d
describe how reflecting on a situation has improved own knowledge skills and understanding 2.2
Culture is represented by groups that are characterized by shared attitudes, values, goals, and practices. Please select the best answer from the choices provid
Choose ALL the answers that apply. The thermosphere: increases in temperature as altitude increases contains the ozone layer is divided into the ionosphere and
Stick insects, also called walking sticks, are typically found in tropical and subtropical forests and grasslands. The insects are able to camouflage themselves