revisionday
revisionday revisionday
  • 23-04-2017
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60 Jane buys 200g of cheese how much does Jane pay?

Respuesta :

noahrob noahrob
  • 23-04-2017
1.12 pounds or whatever the unit of currency that is
Answer Link
ajiboyeridwan
ajiboyeridwan ajiboyeridwan
  • 23-04-2017
We have to convert the 2200g to kg=0.2kg. Then multiply it with the amount of the kg, which is £1.12
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!! The San Francisco Bay tides vary between 1 foot and 7 feet. The tide is at its lowest point when time (t) is 0 and completes a full cycle in 8 hou
what is photosynthesis
Marcus loves baseball and wants to create a home plate for his house. Marcus needs to calculate the area of the home plate at the ball field so he can reconstru
Read the secondary source below. What action might you take to convince others that this is an unreliable source about ancient Greece? Date Published: June 15,
Solve. Use the basic percent equation. 0.95% of 250 is what?
Cuando alguien te invita en Puerto Rico, es importante ___________________ al anfitrión para saludarlo. A. dar un regalo B. dar un apretón de manos C. ofrec
A large map of the United States uses a scale of $2 \text{ cm} = 2.5\text{ km}$. On the map, the distance between two cities is 1 meter. What is the actual dist
Can you describe the situations when Greek prefixes are used?
Which is the graph of the parent function f(x) = 2X?
What are the x- and y-intercepts of y=-3x -9?