simsstarsweth simsstarsweth
  • 24-04-2017
  • Mathematics
contestada

Ella singed for a gym membership which costs $12 per month and a $25 one-time sign up fee. write an algebraic expression to represent this situation?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-04-2017
The algebraic expression is 25+12x
Answer Link
tapanaali tapanaali
  • 26-04-2017
m = $12 times n + $25
Answer Link

Otras preguntas

what is bigger 1.5km or 1400m
what is the unit rate in dollars per hour if u have 3.5 hours equals $10
how many moles are in 2.3 grams of phosphorus?
What are the special features of a sperm cell
Suppose you are asked to find the area of a rectangle that is 2.1-cm wide by 5.6-cm long. Your calculator answer would be 11.76 cm2 . Now suppose you are asked
Explain how the position of the decimal point changes in a quotient as you divide by increasing powers of 10?
if T (n) =3n-1 what is the 3rd term
6x+15y=-45 6x+5y=-35
Brandon buys a radio for 43.99 in a state where the sales tax is 7%
a drink is made by mixing pineapple juice orange juice and lime juice in the ratio 2:7:3 Sally makes 600ml of the fruit drink how much pineapple was used?