KathyMendez
KathyMendez KathyMendez
  • 25-04-2017
  • Mathematics
contestada

if two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost? SHOW YOUR WORK!! plz

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-04-2017
If two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost?

If two pounds of cheese are $3.18 then we must divide it by 2.

[tex] \frac{3.18}{2} =1.59[/tex]

Then we multiply.

[tex]1.59*3=4.77[/tex]

So three pounds of cheese are

$[tex]4.77[/tex]

Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is true? A. The Earth exerts a gravitational force on the Moon, but the Moon does not exert a gravitational force on the Earth. B. T
What is the importance of federalism in the constitution
Major industries in the early 1900s were food products, textiles, iron and steel, and lumber. true false (please help me
Scientific evidence indicates that Homo erectus were the first hominids to leave Africa. Which of the following would make this conclusion incorrect? DNA analys
what does the force of gravity between two objects depend on?
Allied forces gathered in England for the Battle of Normandy. True False
Which correctly compares how coal and natural gas are formed?
HELP PLEASE URGENT: what number is 1/6 of 100
What was the Bull Moose Party? A.the first minor political party to win the U.S. presidency B.a third party, also called the Progressive Party, founded by Th
Why did Justinian I fail to regain all of the former provinces of the old Roman Empire? His general made military blunders. His troops mutinied. He ran out of m