chrislenefimerl chrislenefimerl
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 inches of decorative ribbon costs $3.25 ,how much does a yard cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-04-2017
it would cost $19.50. hope that helped
Answer Link
98swagkid
98swagkid 98swagkid
  • 27-04-2017
Since there are 36 inches in a yard. You divide 3.25 by 6 to find the cost of 1 inch. Which should equal about $0.50. You multiply 0.50 times 36 which should equal $19.50 which is your answer.
Answer Link

Otras preguntas

Jane went shopping for a new bike the bike store had an electric bike originally priced at $1500 but the only said that she could have a reduction in price of t
Which of the following is NOT a way in which minerals are formed?
Find the area 7cm 12cm 9cm
The relationship between the distance biked and time for Jeremy can be represented by the equation y = 12x, where he biked y miles in x hours. Below is a table
Complete the following analogy.
max's baby brother has a toy crate that is a rectangular prism. it has a length of 2.5 feet, width of 3 feet, and a height of 1.5 feet. find the volume of the c
Look at the list of Renata's family members and their birthdays. Then, choose the sentence that makes sense for their birthday in the year 2020. Persona: la mad
What did Zheng He see during his many voyages?
Which of the following system of equations has a solution of (1,3)? x = 4y - 11 y = 5x - 14 3x + 5y = 18 y = 2x + 1 x - y = -2 2x + 3y = 11
The objective when solving an equation is to a- Check the solution b- Guess and check C- Isolate the variable d- Combine like terms