CutiePie200 CutiePie200
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

so lets say walmart is selling pickles 5.99$ the other store sells it for 3.49 which one is better to buy

Respuesta :

everimagining
everimagining everimagining
  • 21-05-2017
You pay $2.295 for walmart, and 1.163 for the other store.
5.99/3 cans of pickles = x/1 can of pickles
3.49/2 cans of pickles = x/1 can of pickles
Answer Link

Otras preguntas

ASAP!! Please help me. I will not accept nonsense answers, but will mark as BRAINLIEST if you answer is correctly with solutions.
A shop has a sale of 10% off all items in stock. If the original price of a dress is £60 what would be its sale price?
find the volume of a cone of radius 49cm and height 10cm​
Which passage from Chapter 4 of Botchan uses sarcasm? Botchan, Chapter 4 A)NThe fellows who like to borrow money but not pay it back, are surely such as these s
Someone help me please​
What evidence could be used to support the authors’ claims in this excerpt? Select three options. tweets (Twitter messages) describing the overthrow of Ben Ali
What are reserved powers? A. Powers that are shared between the federal government and the states, in accordance with the Constitution B. Powers that the Const
Which monomer serves as the building block of glycogen, a polymer made up of many glucose molecules?A. Amino acid,B. Monosaccharide,C. Nucleotide,D. Steroid​
Which points are solutions to the system of inequalities shown below? Check all that apply!​
HELP!! Orchids are flowering plants that depend on bees for pollination. A population of orchids in a rainforest has reached its carrying capacity. The size of