Seudónimo Seudónimo
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

The 3 pound melon cost $1.44. What was the cost per pound?

The 3 pound melon cost 144 What was the cost per pound class=

Respuesta :

skylerdurham
skylerdurham skylerdurham
  • 22-05-2017
The price per pound would be 48 cents, or .48
Answer Link
alexgigi
alexgigi alexgigi
  • 22-05-2017
Divide 1.44 and 3. and u would find the value of each pound
Answer Link

Otras preguntas

Show work and number
how does increase in fuel price affect the government​
Question This figure is made up of a triangle and a semicircle. What is the area of the figure? Use 3.14 for π . Enter your answer, as a decimal, in the box.
Q1 Complete the table given below with required information. Country name Name of the geological hazard Hazards they causes​
5. Every school day, Mr. Beal asks a randomly selected student to complete a homework problem on the board. If the selected student received a "B" or higher on
Ebisa adugna secondary school Biology assignment for grade 10(10%) 1. Compare and contrast the endocrine (hormonal) system and nervous system in detail (at leas
Does every environmental change lead to an adaptation?
How are whales and hummingbirds related?​
Solve for the roots of x in each of the equations below. a. x4 - 81 = 0 b. x4 + 10x2 + 25 = 0 c. x4 - x2 - 6 = 0
What are the different kinds of desires , according to Epicurus . Give an example of each