aleayaaaa1234 aleayaaaa1234
  • 22-06-2017
  • Mathematics
contestada

A six-pack of soda costs $2.49, a 12-pack of soda costs $3.99, and a 24-pack of soda costs $5.49. Which pack has the lowest cost per unit?

Respuesta :

biviabella
biviabella biviabella
  • 22-06-2017
the 24 pack. The 6 pack would be 41 cents per unit, the 12 would be 33, but the 24 would be 22. 
Answer Link

Otras preguntas

At room temp., a substance with a melting point of 40% C is a? solid, liquid, gas, mixture
Find x so the distance between (x, 2) and (2, 4) is the square root of 13. How do you work this?
..... the atomic theory has been revised over time .. J.J Thompson described the atom as having a mix of positive and negative charges randomly scattered throug
How did European voyages of Exploration lead to European empires in the Eastern Hemisphere?
What is 37.726 rounded to the nearest tenth
Healthy bodies can come in a variety of shapes and sizes. How would changes in the types of bodies used in advertisements affect the health choices of the gener
What four tools do mapmaker a use for helping readers interpret info on maps
The builders of the transcontinental railroad used legal and illegal means to cut costs and finance construction. Which of the following were legal means? (Se
who has the ultimate authority to decide whether or not a federal law is constitutional
Which of the following words suggests a point of view? a. Face b. World c. Society d. Objective