Antonia1 Antonia1
  • 22-04-2015
  • Mathematics
contestada

1kg costs £1.28. what is the cost of 250g

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 23-04-2015
First, convert 1 kg to g.

1 kg = 1000 g

So 1000 g = 1.28

Set up a proportion:

1000/1.28 = 250/x

Cross multiply:

1000x = 320

Divide 1000 to both sides:

x = 0.32

So 250g costs £0.32
Answer Link

Otras preguntas

In general, an organism will be more likely to develop phobias of __________.
(1)Pradnya had 5 dozen copies. She gave half of the copies to Anushka and 1/5 times of the copies to Prajwal. How many copies are remaining with her ?(2) Shrika
What were the economic obstacles to the American System
The temperature was -1°F at noon and dropped to -14°F by the evening. What was the change in temperature? 13°F -13°F -15°F 15°F
Which of the following is not one of the big five personality dimensions.
"Has anybody seen your bike! The passive form of this sentence is: O Your bike has been seen? Anybody has seen your bike? Has your bike been seen? Have you seen
All living things have internal that helps them carry out basic functions.​
ME Project- Decomposer Decomposer: (breaks down dead matter) 17. The common name of my organism is:​
PLZ HELP!!! I WILL GIVE CORRECT ANSWER BRAINLIEST!!! QUESTION: Find three consecutive integers where the sum of the first and the twice second is 35.
magnesium carbonate and sulphuric acid react to form​