haileighhimes haileighhimes
  • 24-08-2017
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her life skills class about 2 and 1/2 yards of fabric her total cost was $15 what was the cost per yard

Respuesta :

sweethannahgirl1
sweethannahgirl1 sweethannahgirl1
  • 24-08-2017
I think the answer 6 dollars because if the total cost was $15 each yard will equal 6 so 6×2=12

The half is still left so the half of 6 is 3 then add it to the $12 and get $15
Answer Link

Otras preguntas

Walter is conducting an experiment using a spinner with 4 equal sections. Which number of trials will lead to experimental outcomes that are most similar to his
Fossil fuels are made by the decay of living things. Since living things are always dying and decaying, why are fossil fuels not a renewable source of energy?
Use ΔABC to answer the question that follows: Given: ΔABC Prove: The three medians of ΔABC intersect at a common point. When written in the correct order, the t
Help I need the awnser please I’m stuck
which events from world WWII could have inspired article 18?
Which sentence is true about the early settlers in the Americas?A. They were technologically advanced than other civilizations.B. They benefited economically fr
80% of the class pass with a 75 or higher if they're percent equaled 24 students how many students were in the whole class
complete this table to show the sample space for each roll in the game
HELP ME PLEASE IM SO LOST
Wo students have to be chosen as monitors in a class of 36. in how many ways can this be done? in how many ways can two students be chosen as monitors, one from