zelaznyrachel9458 zelaznyrachel9458
  • 25-08-2017
  • Mathematics
contestada

A troy ounce is equal to 480 grains and 1 grain is equal to 64.8 milligrams. if the price of gold is $560 per troy ounce, what is the cost of 1 g of gold

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 06-09-2017
For this problem, let's use the approach of dimensional analysis. This technique is done by cancelling out like units that appear both on the numerator and the denominator side. As a result, this technique will let you know that your final answer conforms to what parameter is asked. In this case, the final answer should be in $. The solution is as follows:

$560/troy ounce * 1 troy ounce/480 grains * 1 grain/64.8 mg * 1000 mg/1 g * 1 g = $18
Answer Link

Otras preguntas

What is one way to date artifacts
pantheism is the worship of?
If you get this right I will mark you as a brainliest
How did Spain developed colonies in central and South America
What decimal number is the smallest 1.001 1.11.0 11.01 1?
Areas en las que se puede especializar un ingeniero quimico
write the fraction as a difference 3x-7/12
a rectangle that is 2 inches by 3 inches has been scaled by a factor of 7.what are the side length of the scaled copy
If you try not to spend more than _______ minutes with each new contact, you can network easily and successfully through a large crowd. A. 8 B. 30 C. 5
You might want to quote an author’s words when he or she has stated so clearly what you want to present in your paper. True or False