lily214 lily214
  • 21-11-2017
  • Mathematics
contestada

mr.Jensen is buying pencils to sell at his art supply store.His budget is $205.If packs of 100 pencils cost $8. How many packs can he buy?

Respuesta :

Topmadworld
Topmadworld Topmadworld
  • 21-11-2017
Hey there,
1 pack = $8
? packs = $205
$205 / $8 = 25
Mr Jensen can buy 25 packets in maximum.

Hope this helps ^_^

~Top
Answer Link

Otras preguntas

Simplify 1/4(4f-8) using the distributive property
why is hammurabis code a great babylonian achievement
¿ te gustan los días festivos¿ No, no te gusta Sí, le gustan No,no nos gustan Si,me gustan muchísimo
what does the word renaissance mean
___ is the perspective in geography that examines locations in the planet based on their relative location to objects. a. the ecological persepective b. the sp
a manufacturer can produce 112 shirt per hour. if a work day is 8 hours, how many shirts can be produced in 3.5 days
Walter buys a bus pass for $30. Every time he rides the bus, money is deducted from the value of the pass. He rode 12 times and $24 was deducted from the value
sequence is often signaled by A. dates and times B. illustrations C.the number of paragraph on each page
The sum of two consecutive even integers divided by four is 189.5
how do u solve for x in the equation 3x+9=44-2x