Nicolelovesu Nicolelovesu
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

Rami buys 3 pounds of oranges . If the cost is represented by c, what is the cost per pound

Respuesta :

nickmh2 nickmh2
  • 25-11-2017
It's C/3 since c is the total price of the total weight of the oranges and there are three pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Q: At noon the armadillo left the wild kingdom and headed north at 3 kilometers per hour . two hours later the raccoon left the same kingdom and headed south at
you roll a blue number cube and a green number cube. find p a number greater than 2 on the blue cube and an odd number on the green cube
what is irrational numbers and what is rational numbers?
Find the circumference and area of the circle whose equation is (x-9)^2 + (y-3)^2 = 64. Leave the answer in the terms of pi
Explain the significance of the equation y = 50x + 20 which represents the hourly cost of a car repair.
What is the equation of a parabola with vertex (0,0) and focus (0,4)? Draw its graph on the grid
factor completely 16x^2 + 24x + 9
In a triangle, the sides measure 3,5, and 7 what is the measure, in degrees of the largest angle?
what is the exact value of sin 22.5 degrees using the sum, difference, half, or double angle formulas and the exact value chart in the solution.
what is 25 % off $249