tiffanygao58 tiffanygao58
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells candy at $.50, $1, $1.50, $2, and $3 per kilogram. How many kilograms of each kind of candy does $3 buy?

Respuesta :

suspho
suspho suspho
  • 26-11-2017
Money : price = quantity

1) 3 : 0.5 = 6 Kg
2) 3 : 1 = 3 Kg
3) 3 : 1.5 = 2 Kg
4) 3 : 2 = 1.5 Kg
5) 3 : 3 = 1 Kg
Answer Link

Otras preguntas

Darren's discount Motel offers a 27% discounted rate for stays of a week of more. If you stay for eight nights and the usual tate is 125$ per night how much wil
Which organization to the US employee during the Cold War to work covertly in communists countries
Please help me with this!!!!
can soemone please explain how to do this please
Elise is a 35-year-old architect. She comes to you in great distress, feeling that she is unable to work, and generally unable to function. She says that she fe
How does an authors name appear on rhe works cited page?
How do I graph this?
What change is taking place on this graph? a decrease in supply a decrease in demand an increase in supply an increase in demand
Which of the following is the equation of a parabola with focus (0,2) and directrix y = -2?
A factory throws its waste in the nearby river in a certain area. A social activist group pointed out that the plants in this area are affected. Many of the pla