annaebrown9589 annaebrown9589
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which box of markers is a better buy box a (24 markers for $ 1.20) or brand b ( 36 markers for $1.79)? Explain your answer.

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 22-12-2017
24 markers for $1.20 has a unit price of 5c per marker. 36 markers for $1.79 has a unit price of 4.97c so brand b is better value.
Answer Link

Otras preguntas

Need help right now can’t figure it out
Comparing Theater Sales I need help A.S.A.P!!!
Complete the table of values for 1 0 1 1 1 1 1) On the writ, draw the graph of 12 1 0 (0) Use your graph to find (1) the value of when x 1.5 (b) the value of x
Recently, your parents read in the newspaper that American factory worker jobs have the lowest income ra What is the best explanation for this fact? A A factory
Q1. a. What is a sentence? b. With relevant examples, identify five (5) main elements that are found in sentences and their uses.
how can you make our country an ideal country​
Find the expected value of the winnings from a game that has the following payout probability distribution: Skip Payout ($) 1 2 5 8 10 Probability 0.35 0.2 0.1
How does "Utang na loob" breed corruption in the government? *
1 2 3 4 5 6 7 8 10 In choosing a career, your personal resources are defined as the amount of money you require to accept the job when first hire b. who you are
please helppppppppppppp ASAP. please ensure to use step by step explanation. thanks.​